Strona główna I Aktualności I Żydowskim szlakiem po Gliwicach
Żydowskim szlakiem po Gliwicach PDF Drukuj Email
środa, 07. październik 2009 10:48

 

W ciągu ostatnich miesięcy członkowie Stowarzyszenia „Pamięć-Zikaron” opracowali szlak żydowski po Gliwicach.

 

Proponowana trasa obejmuje wszystkie najważniejsze miejsca związane z historią gliwickich Żydów, w tym tak znane jak Willa Caro, plac po dawnej synagodze i obydwa cmentarze, jak i rzadziej z tą przeszłością kojarzone, jak np. ulica Krupnicza. Całość trasy opisana będzie w kieszonkowym przewodniku, który udostępniony zostanie podczas inauguracji szlaku.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w niedzielę 25 października 2009 roku na pierwsze oprowadzanie po szlaku. Uczestnicy odwiedzą kolejne punkty trasy i zapoznają się z ich historią. Będą mieli także wyjątkową okazję spojrzenia w przeszłość miasta przywołaną prezentacją archiwalnych fotografii. Dodatkową atrakcją będzie pierwsze publiczne ukazanie unikatowego zdjęcia, przedstawiającego fragment gliwickiej synagogi po jej spaleniu w czasie „nocy kryształowej” w listopadzie 1938 r. Oprowadzanie obejmie także zwiedzanie obu cmentarzy żydowskich: przy ul. Na Piasku i ul. Poniatowskiego.

 

Start w niedzielę 25 października 2009 r. o godz. 10.00 na Rynku w Gliwicach, przy ratuszu miejskim. Oprowadzenie potrwa około 4 godz.

Lista uczestników już zamknięta.

Uwaga: przy wejściu na cmentarze żydowskie mężczyźni proszeni są o nakrycie głowy.

Opracowanie szlaku dofinansowane zostało – w zakresie publikacji przewodnika – ze środków Urzędu Miejskiego w Gliwicach. 

Patronat medilany - Nowiny Gliwickie

 

 
 
23.jpg

Wspomóż Stowarzyszenie
nr konta:
07194010763041727400000000

 

44-100 Gliwice
ul. Studzienna 6
tel. 696 395 467

e-mail:
zikaron.gliwice@gmail.com

Przewodnik w wersji eletronicznej

PDF - 8 MB

 

Statystyka odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter